HISTORIE PLEMENE

Saarloosův vlčák  nebo-li Saarloos Wolfhond (SAV)

Saarloosův vlčák je relativně mladé plemeno, které vzniklo křížením evropské vlčice Fleur a německého ovčáka Gerarda van Fransenum.

První kříženci vlka a psa se narodili v Holandsku roku 1936 panu Leendertovi Saarloosovi (16.11. 1884 – 13.1. 1969), který šlechtění a propagaci tohoto plemene, obětoval téměř celý svůj život. Jeho snem, bylo vytvořit pracovního a především „nedegenerovaného“ psa.

Bohužel první vrh štěňat Fleur a Gerarda, kteří se narodili na jaře 1936 během prvního měsíce uhynuli na psinku. Leendert Saarloos se nevzdal a dále pokračoval v dalším křížení, ale odmítal své psy vakcinovat a během následujících let mu uhynulo na toto onemocnění mnoho štěňat, včetně první vlčice Fleur.

Všechny následující vlčice pojmenovával L. Saarloos opět „Fleur“ a kolem počtu vlčic použitých při šlechtění, není jasno dodnes. Některé prameny hovoří dokonce až o 6 vlčicích. Z tohoto důvodu není úplně jasné z jakého druhu vlka vlastně SAV pochází.

Selekci na povahu prováděl L. Saarloos vždy důkladně, ale přes všechny jeho snahy a se stále rodilo velmi mnoho vlčáků plachých, nedůvěřivých a nejistých v neznámých situacích. Pro tyto vlastnosti se stali SAV později, jako pracovní psi, zcela nepoužitelní.

A i když se toho pan L. Saarloos již nedožil 5. června 1975 byli vlčáci zapsáni do holandské plemenné knihy a na počest svého tvůrce byli „evropští vlčáci“ přejmenováni na „SAARLOOS WOLFHOND“ 
V roce 1981 byl Saarloosův vlčák registrován FCI. Standard No. 311.1 FCI skupina 1

 

POVAHA

Saarloosův vlčák je společenský pes s velmi jemnou a citlivou povahou. Je velmi opatrný v tom s kým začne komunikovat. K cizím lidem je nedůvěřivý a velmi často se jim raději vyhne. Je velmi tvrdohlavý a těžko ho budete k něčemu nutit, když on sám nechce.

Ke svojí smečce (lidem, ke kterým má důvěru) je velmi milý, přítulný a odevzdaný. Jeho mazlení spočívá v tom být s vámi co v nejbližším kontaktu a ve vtiskáváním se do svého člověka. Je velmi fixovaný na svojí smečku a nesnáší jakékoliv změny. Nemá rád jízdu autem a je ho to potřeba učit od štěněte.

Saarloosův vlčák není a nikdy nesmí být agresivní. Jakákoliv forma agresivity je vylučující vadou a tito psi nesmí být použiti pro chov.

K ostatním psům je přátelský a velmi rád vyhledává psí společnost.

Dle mého pozorování mnoho neštěkají, ale štěkat umí velmi dobře, když se cítí ohroženi a nebo vás vyzývají ke hře. Pokud žijí ve smečce jiných psů štěkají rádi s nimi.

Saarloosův vlčák je absolutně nevhodný pro člověka se sklony k tvrdému zacházení či využívání kontrastních a donucovacích metod při výcviku!! Pro jeho výchovu a výcvik je potřeba používat pozitivní motivaci. Nejlépe mít plnou kapsu masa nebo pamlsků. Je velmi inteligentní a má velmi dobrou paměť. Nic vám, ale nedá zadarmo a pokud u něho chcete něčeho dosáhnout musíte být trpělivý.

SOCIALIZACE

U štěňat Sav je období mezi 3 až 16 týdnem života velmi důležité. V tomto období je nezbytně nutné, aby štěňata byla brána do ruky co největším počtem osob a všechny zážitky a podněty byly pozitivní. Dále je důležité aby štěňata v tomto období poznala běžné činnosti a věci se kterými se budou setkávat jako dospělí psi. Úloha kvality výchovy během prvních týdnů a i celého prvního roku života saarloosova vlčáka, je velmi důležitá a zanedbaná socializace, se nikdy již nedožene.

Je třeba však důležité si uvědomit, že i sebelepší socializace, vrozené vzorce chování úplně nezmění!

BARVA

Standard saarloosova vlčáka popisuje tyto barvy:

- Vlkošedá ve všech odstínech – wolfsgrey –

img_0241_fotor dsc_0709

 

 

 

 

 

 

- Hnědá ve všech odstínech – aqutibrown – které se říká „bos“ či forest brown (lesní
hnědá)

1780899_10207076951114416_4774813030179667974_n dsc_0935

 

 

 

 

 

 
Světle krémová až po čistě bílou.

lela 11694162_10207228035691436_1874146485449412808_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bíle zbarvení sarloosovi vlčáci jsou velkou vzácností a prakticky se již nerodí. Nositeli genů pro bílou barvu, byli staří němečtí ovčáci použití při šlechtění tohoto plemene.

Za nositele těchto genů u saarloosových vlčáků jsou považováni psi Yro van de Kilstroom, oblíbený pes L.Saarloose, Caro a jeho syn Oskar, Nimrod a Urba. Vyjmenovaní psi se velmi často vyskytují v průkazech původu saarloosů a posledně jmenovaný pes Urba se vyskytuje prakticky ve všech.
Vzhledem k preferování zejména vlkošedé barvy a v některých zemích hnědé barvy, se bílí saarloosovi vlčáci již od roku 1986 nerodí. Dva poslední bíle zbarvení SAV žijící v Holandsku a registrovaní holandskou asociací SAV – NVSWH - Tjaary Twitjana van Asthado zemřela v roce 1999.

zdroj: http://www.wolfdogs.cz/index.php/historie-plemene-sav

čerpáno s laskavým dovolením Ing.Moniky Soukupové