Uchovnění SAV

Pokud jste pořídili jakékoliv štěně s průkazem původu (PP) neznamená to automaticky, že se můžete podílet na dalším chovu psů s PP – (dále jen „chov“).

Pokud budete chtít, aby Váš pes mohl do chovu je s ním potřeba splnit několik podmínek. Chov psů v ČR zastřešuje Českomoravská kynologická unie („ČMKU“), která je řádným členem Mezinárodní kynologické federace. („FCI“).

Jaké podmínky vlastně musí Saarloosův vlčák splnit, aby byl zařazen do chovu a byl chovný?

Musí: splnit zdravotními testy, zúčastnit se alespoň 1 klubové výstavy a úspěšně projít bonitací.

  1. Zdravotní testy
  • a) Rentgeny– jedná se o vyšetření dysplazii koleních („DKK“) a dysplazii loketních kloubů („DLK“) Štěňata se rodí se zdravými klouby. To, jestli dysplazie vznikne, závisí na genetické výbavě každého jedince a faktorech vnějšího prostředí: Více zde

Psi i feny jsou zařazováni do chovu na základě vyšetření DKK a DLK do výsledku stupně 2/2 (C) včetně. Nejdříve lze vyšetření provést v 15 měsících věku psa.

  • b) Každoroční vyšetření očních chorob – Progresivní retinální atrofie („PRA“) a dědičné oční vady („DOV“)

  • c) Degenerativní myelopatie („DM“) a Dwarfismus („Dwarf“) – naše štěňátka jsou a budou na tato onemocnění zdravá. Ale mohou být na obě nemoce přenašeči (nemoc nemá, ale přenáší jí dále) a v případě spojení dvou přenašečů se může narodit nemocné štěně. Proto je potřeba aby každý pes, který by se měl podílet na dalším chovu, byl na tato onemocnění vyšetřený.

2. Výstavy

Jsou to v podstatě soutěže krásy kde se hodnotí exteriér a v nemalé míře i povaha psa.

V zásadě existují 2 typy výstav a to:

  • a) nižšího typu (speciální,krajské, klubové)

  • b) vyššího typu (národní, mezinárodní, evropské a světové)

K uchovnění jsou potřeba oba tyto typy výstav. Více o výstavách a jejich průběhu zde

3) Bonitace

Té se může zúčastnit pes od 15 měsíců věku. Na bonitaci se hodnotí vzhled a povaha daného jedince. Standart (jak by měl pes vypadat a jakou by měl mít povahu) plemene naleznete zde

Pokud pes splní všechny výše zmíněné požadavky je do jeho PP zapsáno plemenou knihou ČMKU, že je uchovněn a může se podílet na dalším chovu psů s PP.